Petycja w sprawie psów stróżujących

Jestem głęboko przekonana/przekonany, iż tylko pies na wolnym wybiegu prawidłowo nawiązuje relacje z człowiekiem i swoim "stadem" oraz w sposób skuteczny spełnia rolę psa chroniącego posesję. Wobec braku możliwości zapewnienia takiego wybiegu, rozwiązaniem jest utrzymywanie psa na długiej linie wybiegowej, która znacząco zwiększy zakres ruchu zwierzęcia, zapewniając tak istotny kontakt z otoczeniem. Wielokrotnie proponowany do nowelizacji w przedmiotowym zakresie kojec dla psa, konstruowany obecnie zazwyczaj na tyłach większości posesji w Polsce, będzie tylko inną i nie mniej tragiczną formą jego uwięzienia. Bardzo ważna jest edukacja humanitarna w zakresie sposobu przetrzymywania psów i nawiązywania właściwych kontaktów z nimi. Proces zmiany mentalności społeczeństwa jest jednak długi, dlatego tak istotne i konieczne jest określenie w prawie ochrony zwierząt przepisów regulujących zasady humanitarnej egzystencji psów stróżujących w Polsce, opartych na realnych i życiowych przesłankach.

W związku z powyższym, zwracam się do Pań Posłanek i Panów Posłów VIII Kadencji Sejmu RP o wdrożenie w trybie pilnym działań mających na celu nowelizację ustawy o ochronie zwierząt w powyższym zakresie.
Petycja zbierana jest przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Twoje wsparcie jest niezwykle istotne dla naszej działalności. Szanujemy Twoją prywatność i zapewniamy, że zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych powyższe informacje będą używane wyłącznie do celów związanych z petycją i nie przekażemy ich osobom trzecim. Petycję mogą podpisać wszyscy, którzy ukończyli 13 lat.

jeśli chcesz, możesz pobrać petycję w wersji do druku